Yoğun Bakım Sonrası Evde Bakım

Bakıma Nerede İhtiyacınız Var? Ankara'da evinizde bakım sağlayabiliriz

ankara evde hasta bakımı

Yoğun bakım sonrası evde hasta nasıl bakılır?

Yoğun Bakım Sonrası Hasta Bakımı

            Hastanelerde ağır rahatsızlıklar geçiren ve daha özenli bakım gerektiren hastalıkları olan kişiler için oluşturulan ortamlara yoğun bakım ortamı denmektedir. Yoğun bakım üniteleri normalden farklı olarak özel ekipman ve sağlık personellerinden oluşur. Yoğun bakımda kalma süresi de kişinin hastalığına ve iyileşme sürecine bağlı olarak uzun veya kısa olabilir.

Yoğun bakım ünitesinden çıkan kişilerin tekrar normal hayata dönmesi için de yoğun bakım sonrası hasta bakımı önem kazanmaktadır. Yoğun bakımdan çıkan hastalar, kilo kaybı, uykusuzluk, iştahsızlık, depresyona girme, stres yaşama ve unutkanlık gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunları engellemek ve en aza indirmek de yoğun bakım sonrası hasta bakımı hizmetinin kalitesi ile mümkündür.

İyileşme sürecinin ne kadar süreceği, hasta ve yakınlarının vereceği çabanın yeterli olup olmayacağı belli olmadığından bu gibi zorlu süreçlerde yoğun bakım sonrası hasta bakımı için profesyonel destek almak gerekebilir. Özellikle hastanın eve döndüğü ilk hafta düzenin oluşturulacağı en önemli zaman dilimidir. Bu dönemde hastanın bulunacağı ortam ve hasta yakınları yoğun bakım sonrası hasta bakımı hizmetine hazırlanmalıdır.

Yoğun bakımın yaşattığı stresli ortamdan uzaklaşıldığında uzman kişilerden yoğun bakım sonrası hasta bakımı hizmeti almak da hasta ve yakınlarını ferahlatacaktır. Yoğun bakımda uzun sürebilecek bazı komplikasyonlar oluşmuş (kendi başına nefes alamama, ağızdan beslenememe, sırtta yara oluşması gibi) olan hastanın yakınları ne yapacağını tam olarak bilemediğnden yoğun bakım sonrası hasta bakım hizmeti almak  hayati önemdedir. Hasta eve gelmeden yoğun bakım sonrası hasta bakımı ekibi hastaya en uygun bakım ortamını oluşturarak, gerekli tıbbi cihazları evde kullanıma hazır hale getirerek ( havalı yatak, aspirasyon cihazı, nabız, solunum, tansiyon göstergeli monitör kurulumu ,oksijen cihazı vb.) ve hasta yakınlarına gerekli bilgilendirmeyi yaparak iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunurlar.

Yoğun Bakım Sonrası Hasta Bakımı Neler İçerir?

1.İlaç ve serum hizmetleri

2.Solunum, tansiyon, kan basıncı, vücut ısısı kontrolü

3.Trakeostomi ile solunum yapanların enfeksiyon kapmalarını önleme amaçlı günlük bakım

4.Yemek yeme yardımı

5.İdrar sondası takma ve çıkarma

6.Oluşan yatak yarası bakımı, yatak kurulumu ,pozisyon değişimi

  1. Odanın ısısının kontrolü, nem ayarlanması

7.Hasta ve yakınlarına motivasyon verilmesi , psikolojik destek verilmesi gibi hizmetler yoğun bakım sonrası hasta bakımı hizmetinin içeriğindedir.

Yoğun bakım hastası evde bakımı için bizi arayın!

Ankara’da evde bakım hizmeti için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?