Yaşlılıkta Hafıza Kaybı

yaşlılarda hafiza sorunlari

Yaşlılıkta Hafıza Kaybı

Bir araştırmaya göre  70 yaş ve üstü katılımcılara hafızalarının geçmişteki hafızalarıyla karşılaştırıldığında nasıl olduğunu soran 5 kişiden 4’ünün insanların isimlerini hatırlamakta zorlandığını gösterdi.

Hafıza kaybı hakkında söylenebilecek en adil şey, en önemli risk faktörünün yaşlanma olduğudur. Çoğu insan 70’li ve 80’li yaşlarında bir miktar hafıza kaybı yaşayacaktır, ancak bazıları bunu 50’li yaşlarda fark etmeye başlar.

Hafif derecede hafıza kaybı oldukça yaygındır. Ancak hafıza kaybı, eskisi kadar iyi düşünememe olarak tanımlanan bir  demans belirtisi olabilir. Her ne kadar Alzheimer hastalığı – bellek ve zihinsel fonksiyonunu etkileyen ilerleyici, dejeneratif beyin hücre hastalığının en yaygın nedeni olsa da, her hafıza kaybı alzheimer olarak kabul edilmez. Günlük işlevinizi etkileyebilecek demans, yaşlılığın neden olduğu düşüncede bozulmayı ifade eder.

yaşlılık dönemde hafıza kaybı

Hafıza kaybını uzak tutmak ve zihinsel işlevi daha uzun süre sürdürmek için yapabileceğiniz en iyi şey, fiziksel zindeliği korumak, entelektüel olarak meşgul olmak, kalbinizi için sağlıklı gıdaları seçmeyi bilmek  ve sosyal olarak insanlarla iletişim halinde kalmaktır.

“Arabamın anahtarları nerede?” ve “Okuma gözlüklerim nerede?” – önemli bilgileri unutmaya başladığınızda ve en önemlisi, çevrenizdekiler unutkanlığınızı fark etmeye başladığınızda – bu, Alzheimer veya bunama hastası olduğunuz anlamına gelmez. Ancak, neler olup bittiğini incelemek için muhtemelen doktorunuza gitmeniz iyi olacaktır.

Demansın Önlenmesine Yardımcı Olacak Beyin Oyunları

Bulmaca, Sudoku, kelime arama, labirentler: Bu tür faaliyetlerin zihni aktif tutmak için etkili beyin oyunları olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu iddialardan bazıları gerçek bilime dayanmaktadır ve bu faaliyetlere girerseniz, kendinizi daha uzun süre zihinsel olarak daha taze ve keskin tutabilirsiniz. En büyük zorluk, bunun herhangi bir gerçek yaşam aktivitesine aktarılıp aktarılmayacağını belirlemektir. Öyle sanıyoruz ama kesin olarak bilmiyoruz.

Zihinsel, fiziksel ve sosyal olarak aktif olmak, hafızanızın daha uzun süre sağlıklı kalmasında rol oynayabilir. Artık yaşam tarzı değişikliklerinin bilişsel işlevinizi ileriye dönük olarak etkileyebileceğine dair artan kanıtlar var. Bu, yaşam tarzı değişikliklerinin mutlaka Alzheimer hastalığını önleyeceği anlamına gelmez.

Bununla birlikte, fiziksel aktivite vücudunuz için sağlıklıdır .

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?