Yaşlı Bakımı Ankara

evde yaşlı bakımı
evde yaşlı bakımı
evde yaşlı bakımı ankara

Yaşlı Bakımı Ankara

Yaşlı Bakımı

Kaliteli sağlık hizmetlerinin artması, yaşam standartlarının yükselmesi ve değişen dünya düzeni ile insan ömrünün ortalaması yükselmekte ve yaşlı nüfusu artmaktadır. Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucunda da özellikle ülkemizde ilerleyen yıllarda yaşlı nüfusunun daha da artacağı belirlenmiştir. Yaşlı insanların varlığı hayatımızdaki en büyük zenginliklerden biridir ama  bazen onlara yeteri kadar ilgi gösteremeyen aile bireyleri ve yakınları yaşlı bireylerin bunun eksikliğini yaşamaması amacıyla işini severek yaşlı bakımı yapan ekiplerden  destek alırlar. Genç ve sağlıklı olduğu günlerden uzaklaşan ve o dinç olduğu günleri özlemle arayan yaşlılara ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilen hizmetlerin hepsi yaşlı bakımı kapsamındadır. Yaşlı bakımı, diğer bakım türlerine nazaran çok daha hassas olunması gereken bir konudur. Yaşlı bakımı yapan kişiler sabırlı, aceleci olmayan, şefkatli ve sevgi dolu olmak zorundadır.

Evde Yaşlı Bakımı  Kapsamı Nedir?

Evde bakım gören yaşlı insanlar bazı zamanlarda yemek yeme, tuvalete gitme, kıyafetlerini değiştirme gibi günlük yaşamsal faaliyetlerini dahi gerçekleştirmede sıkıntı çekebilirler. İlk olarak aileler yaşlı insanlara yardımcı olmaya çalışırlar, eğer yaşam şartlarından dolayı sürekli ilgi gösteremezlerse profesyonel evde yaşlı bakımı desteği alırlar.

  1. Yaşlı bireyin diyetisyen tarafından belirlenen listedeki yemekleri  yemesini sağlama ve yemek yemesine yardımcı olma.
  2. Yaşlı bireyin şahsi temizliğini yapmasına yardımcı olma (banyo yaptırma, ağız ve diş temizliğini yapma gibi)
  3. Yaşlı bireyin bulunduğu ortamın temizliğini sağlama (yatak çarşaflarının değiştirilmesi, Odanın havalandırılması gibi)
  4. Evde yaşlı bakımı ekibi olarak yaşlı bireyin doktorunun talimatları doğrultusunda pansuman yapma, sonda takma, sonda çıkarma, ilaç takibi yapma, enjeksiyon yapma
  5. Yaşlı bireyin düzenli aralıklarla kontrollerini yapma (tansiyon ve şeker ölçümü, nabız kontrolü, ateş ölçümü gibi) ve kayıt altına alma, beklenmedik durumlarda aile bireylerine ve doktora bilgi verme.
  6. Yaşlı bakımı yaparken aynı zamanda yaşlı bireyin sosyal ihtiyaçlarını karşılama , sohbet etme.
  7. Yatağa bağımlı hastaların evde yaşlı bakımı hizmetinde vücut temizliğini yapma, yatak yaralarının oluşmasını engelleme ve oluşan yatak yaralarının bakımını yapma yatak içi hareketler yaptırma.
  8. Fizyoterapistin belirlediği egzersizleri yaptırma evde yaşlı bakımı kapsamındadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?