Parkinsonda Hareket Problemleri

Parkinsonda Hareket Problemleri

Parkinson hastalığı (PH), neden olabileceği titreme, yavaşlama ve sertleşen hareketler nedeniyle hareket bozukluğu olarak adlandırılır ve bunlar hastalığın en belirgin semptomlarıdır. Ancak Parkinson, vücuttaki birçok sistemi etkiler. Semptomları kişiden kişiye farklılık gösterir ve genellikle zamanla yavaş yavaş gelişir.

Parkinson için tek bir test veya tarama yoktur, ancak doktorların tanı koymasına yardımcı olan üç belirgin semptom vardır:

 1. Bradikinezi
 2. Titreme
 3. Sertlik

PH tanısının dikkate alınması için bradikinezi artı tremor veya sertlik mevcut olmalıdır.

Diğer bir hareket semptomu olan postüral dengesizlikten (denge ve düşme sorunu) sıkça bahsedilir, ancak hastalığın erken evreleri ortaya çıkmaz. Aslında, hastalığın erken döneminde yürüme, denge ve dönme ile ilgili problemler muhtemelen atipik bir parkinsonizmin işaretidir .

Ek Hareket Belirtileri

 • Kramp (distoni):  Kasın sürekli veya tekrarlayan bükülmesi veya kasılması.
 • Salya akması (siyalore):  Her zaman bir motor semptom olarak görülmemekle birlikte, aşırı tükürük veya salya, yutma gibi normalde otomatik eylemlerdeki bir azalmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Diskinezi: Yüzün, kolların, bacakların veya gövdenin istemsiz, düzensiz kıvrılma hareketleri.
 • Festination:  Yürüyüş sırasında atılan kısa, hızlı adımlar. Düşme riskini artırabilir ve genellikle donma ile ilişkili olarak görülür.
 • Donma:  Özellikle bir adımı başlatırken, dönerken veya kapılardan geçerken yerinde sıkışıp kalmış izlenimi verir. Düşme riskini artırabileceği için potansiyel olarak ciddi bir problem.
 • Maskeli yüz (hipomimia):  Bradikinezi ve sertliğin kombinasyonundan kaynaklanır.
 • Mikrografi:  Bradikineziye bağlı küçük, düzensiz ve sıkışık el yazısı.
 • Karıştırma yürüyüşü:  Kısa adımlar ve genellikle eğimli bir duruş eşliğinde.
 • Yumuşak sesli konuşma (hipofoni):  PH’de ortaya çıkabilen yumuşak, bazen kısık, ses.

PArkinsonda hareket dışı belirtilerde bulunmktadır. Bunları Parkinson Hastalığında Hareket Dışı Diğer Belirtiler yazısında okuyabilirsiniz.

Parkinson’un Hareket Belirtilerine Ne Sebep Olur?

Dopamin, öncelikle hareketi, duygusal tepkileri ve zevk ve acı hissetme becerisini kontrol etmekten sorumlu olan kimyasal bir habercidir (nörotransmiter). Parkinson hastalarında dopamin üreten hücreler bozulur. Parkinson ilerledikçe, daha fazla dopamin üreten beyin hücresi ölür. Beyniniz nihayetinde önemli miktarda dopamin üretmeyi bıraktığı bir noktaya ulaşır. Bu, hareketle ilgili artan sorunlara neden olur.

dopamin azalması

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?