Parkinson Hastası Bakımı

Bakıma Nerede İhtiyacınız Var? Ankara'da evinizde bakım sağlayabiliriz

evde parkinsonlu hasta bakımı

Parkinson hasta bakımı Ankara da yanınızdayız.
Parkinson’un yaşamı değiştiren bir durumdur. Beynin bir bölümünü aşamalı olarak etkiler ve titreme, yavaş hareket, hafıza problemleri, anosmi (koku kaybı) ve sert kaslar dahil olmak üzere yönetilmesi zor bir dizi semptomlara yol açar.

PARKİNSON HASTASI BAKIMI ANKARA

Parkinson hastalığı ileri yaşlarda sık görülen sinir sistemi hastalıklarından biridir..Hareketlerde yavaşlama (bradikinezi) , titreme (tremor) , kasların sertliği (rigidite), duruş (kifoz) ve denge bozuklukları hastalığın temel belirtileridir. Hastalar genellikle titreme (tremor) şikâyeti ile doktora başvururlar. Yine en büyük problem hareket yeteneklerinin kısıtlanması ve yürümekte zorlanmadır. İlerleyici olması nedeniyle sonraki süreçte kamburluk ve düşme gibi denge ve duruş bozuklukları , sırt ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı ve ağırlık hissi, koku alma duyumunun azalması, yürürken kilitlenme, el yazısının bozulması, ağızdan salya akması, depresyon, unutkanlık, inkontinans denilen dışkı ve idrar kaçırma), cinsel işlev bozuklukları, terlemede artış,  gece uykuda sayıklamalar, korkulu rüyalar, halüsinasyonlar görülmeye başlar. Bu belirtilerin bazıları sosyal ortamda artış gösterdiği için hastayı  sosyal hayattan uzaklaştırır ve depresyona neden olabilir.

Tanı ve takibinin Nöroloji uzmanı tarafından yapıldığı bu hastalıkta ilaç tedavisi temeldir. Hastalığa neden olan dopamin eksikliğini tamamlayıcı ilaçlar kullanılır. Bunun dışında, özellikle ilerleyen dönemlerde pil tedavisi gündeme gelir.

Hastalığın erken evrelerinde, kişi öz bakımını kendisi yapıp, özel ihtiyaçlarını yerine getirebilse de ilerleyen dönemlerde  günlük yaşam aktivitelerinde destek almaya ihtiyaç duyduğu görülür. Hasta yakınları, hastanın bütün ilaçlarını takibe almalı, doktoru ile iletişimde olmalı ve hastanın durumu ile birebir ilgilenmelidir. Ayrıca gerekli ve uygun bir şekilde tedavi gördüğü sürece hastalığın daha yavaş ilerleyeceğini bilerek, hastaya psikolojik açıdan destek sağlamalıdır.

Parkinson hastalığında temel sorun kişinin günlük ihtiyaçlarını yerine getirmede yaşadığı  zorluktur. (Öz bakımın yapılamayışı, hareket kısıtlılığı v.b.). Öncelikli hedef bu ihtiyaçların giderilmesi ve hastanın aktif, üretken ve bağımsız olmasına olanak  sağlamaktır.

EVDE BAKIM:

Hastanın öz bakımını (kendi başına banyo yapamama, yalnız tuvalete gidememe, titreme nedeniyle yemek yiyememe vb.) karşılayamadığı veya hastalıktan dolayı çok sık düşmelerin görüldüğü dönemde, evde bakım hem hastaya hem de aile içi destek veren kişiye yardımcı olacaktır.. Hastanın çevresinde eğitimli ve deneyimli hasta bakıcı ve hemşirelerin bulunması bakım kalitesini artıracak ve ciddi komplikasyonların oluşmadan kontrol edilmesini sağlayacaktır.  Bunun dışında evde yapılabilecek , hastalığa özgü egzersiz ve fizik tedavi hareketleri ile katılaşan kasların biraz olsun gevşemesi, duruş ve dengenin kısmen düzeltilmesi mümkün olacaktır.

Demans nedir?

Demans, beyni etkileyen farklı hastalıklardan kaynaklanır ve bunlardan en yaygın olanı Alzheimer hastalığıdır. Demans kendi başına bir hastalık değildir ve aslında bellek, düşünme, problem çözme, dil ve algı ile ilgili problemleri içeren bir grup semptomun adıdır.

Parkinson hasta bakımı için bizi arayın!

Ankara’da Parkinson hastası evde bakım hizmeti için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?