Palyatif Bakım Nedir?

evde yaşlı bakımı

Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif bakım hasta kişilere ve yakınlarına tanıdan itibaren tüm hastalık süreci boyunca verilen, yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen takip birimidir. Sağlık bakanlığına bağlıhastanelerde , yeni kurulan palyatif bakım üniteleri , yeni bir hizmet alanıdır. Geriatri uzmanları takibinde yeni yeni açılan palyatif bakım üniteleri vardır. Palyatif bakım yeni yeni tanıştığımız bir kavramdır.
Palyatif bakım dünya da yeni çıkan bir kavramdır. 1970 li yıllarda da ortaya çıkmıştır

Ciddi ve kronik hastalığı olan kişiler için destekleyici palyatif bakım

Ciddi bir hastalıkla yaşıyorsanız, genellikle halihazırda aldığınız tıbbi tedaviden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Palyatif bakım, hastaların ve ailelerin ağrıyı ve diğer semptomları yönetmelerine yardımcı olarak, duygusal ve ruhsal destek, rahat bakım ve iyileştirilmiş yaşam kalitesi sunarak ekstra bir destek katmanı sağlar.

Ciddi bir hastalığınız ya da hastanız varsa – ya da olan biriyle ilgileniyorsanız – Evde Bakım Ankara size  palyatif bakım için, size uygun bir ekip oluşturabilir.

Palyatif bakım nedir?

Palyatif bakım, karmaşık, kronik ve ciddi hastalıklarla yaşayan hastalara ve ailelerine fayda sağlamak için tasarlanmış destekleyici bir sağlık bakımı türüdür. Ölümcül hastaları yaşamlarının sonuna kadar destekleyen   palyatif bakım, iyileştirici tıbbi tedavilerle sağlanabilir ve yaşa veya hastalığın evresine bakılmaksızın uygundur. Şefkatli bir yaklaşımla ve hastaların tercihlerini göz önünde bulundurarak, hastalık sırasında mümkün olan en yüksek yaşam kalitesini korumaya yardımcı olunur.

Palyatif bakım ne gibi faydalar sağlar?

Palyatif bakım hastaları, hastanın konforunu arttırmaya yönelik bir yaklaşım uygulanmaktadır. Asıl amaç , son dönem hastanın yaşam kalitesini arttırılmasıdır.

Palyatif bakımdan kimler yararlanabilir?

Son dönem hastalar ya da hayati tehlike karşılaşmış hastaların ,sorunlarının fiziksel, sosyal ve psikolojik yönlerini yakınlar ile birlikte bir bütün içinde aldığımız bir yönetim biçimidir

Palyatif Bakım hastaları 18 yaşından başlayıp, çok ileri yaşlara kadar devam etmektedir. Palyatif bakım, son dönem hastalığın sıkıntılarını azaltmaya yardımcı bir birimdir.
Palyatif bakım kavramı genellikle ileri dönem kanser hastaları ile başlanmıştır. Son dönem böbrek hastalar, son dönem karaciğer hastaları , son dönem kalp yetmezliği, KOAH gibi hastalarında palyatif bakıma ihtiyacı olabilir.

Palyatif Bakım’da Ağrı Tedavisi

Ağrısı olan hastaların en düşük doz ve en basit tedaviler ile yapılmalı ve bu ağrının şiddetine göre arttırılan tedavi yöntemleri yapılmaktadır.
Morfin , benzodiazepin gibi ileri düzey ilaç tedavileri yapılabilmektedir.

Palyatif bakım ekibinize sormanız gereken sorular

Palyatif bakım siz ve aileniz için yeniyse, doktorunuza ve palyatif bakım ekibinize muhtemelen sorularınız olacaktır. Hastaların sorduğu en yaygın sorulardan bazıları şunlardır:

  • Hastalığımın bir sonucu olarak fiziksel değişikliklerle nasıl baş edebilirim?
  • Belirtilerimi iyileştirmek için neler yapılabilir?
  • Palyatif bakım desteği alırken diğer doktorların ve bakım sağlayıcıların rolleri nelerdir?
  • İlaçlarımın ortak yan etkileri nelerdir ve mevcut ilaçlarımdan herhangi birini almayı bırakmalı mıyım?
  • Birisi diğer aile üyeleriyle iletişim kurmama yardım edebilir mi ve onlar için herhangi bir destek var mı?

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?