Meme Kanserinde BRCA1 Ve BRCA2 Genetik Muatsyonları

brca1 brca 2 genleri

Meme Kanserinde BRCA1 Ve BRCA2 Genetik Muatsyonları

BRCA1 ve BRCA2 Genleri

Kalıtsal meme ve yumurtalık kanserinde en sık etkilenen genler, meme kanseri 1 (BRCA1) ve meme kanseri 2 (BRCA2) genleridir. Göğüs kanserlerinin yaklaşık % 3’ü  ve yumurtalık kanserlerinin% 10’u  BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki kalıtsal mutasyonlardan kaynaklanmaktadır .

Normalde, BRCA1 ve BRCA2 genleri sizi belirli kanserlere yakalanmaktan korur. Ancak BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki bazı mutasyonlar, bunların düzgün çalışmasını engeller, böylece bu mutasyonlardan birini miras alırsanız; meme, yumurtalık ve diğer kanserlere yakalanma olasılığınız artar. Bununla birlikte, bir BRCA1 veya BRCA2 mutasyonunu olan bir birey kesin olarak  meme veya yumurtalık kanserine yakalanacaktır diye bir kural yoktur. Risk artmaktadır.

BRCA1 ve BRCA2 Genleri İki Kopyadır

Herkes BRCA1 ve BRCA2 genlerinin iki kopyasına sahiptir , biri annesinden, diğeri babasından miras alınmıştır. Bir kişi bir ebeveynden (anne ya da babasından) BRCA1 veya BRCA2 mutasyonunu miras alsa bile , yine de diğer ebeveynden BRCA1 veya BRCA2 geninin normal kopyasına sahiptir . Kanser, eğer genin normal olan diğer  kopyasını da etkileyen ikinci bir mutasyon meydana geldiğinde ortaya çıkar, böylece kişi artık iki ebeveynden de gelen düzgün çalışan bir BRCA1 veya BRCA2 genine sahip değildir. Kalıtsal BRCA1 veya BRCA2’nin aksine oluşan ikinci mutasyon, kişinin diğer vücut hücrelerinde değil, sadece kanser dokusunda mevcut olacaktır.

Meme ve Yumurtalık Kanserinde BRCA1 Ve BRCA2 Mutasyonları

Göğüs ve yumurtalık kanseri, BRCA1 ve BRCA2 dışındaki genlerdeki kalıtsal mutasyonlardan da kaynaklanabilir . Bu, meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan bazı ailelerde, aile üyelerinin BRCA1 veya BRCA2’de mutasyonlara sahip olmayacağı , ancak bu diğer genlerden birinde mutasyonlara sahip olabileceği anlamına gelir. Bu mutasyonlar , aynı anda birkaç farklı gende mutasyonları arayan multigen paneller kullanılarak genetik testler yoluyla tanımlanabilir .

BRCA1 VE BRCA 2 Mutasyonu Genetik Testleri

Ailenizin güçlü bir göğüs veya yumurtalık kanseri geçmişi varsa, siz ve aile üyelerinizin BRCA1 veya BRCA2 mutasyonuna sahip olma olasılığınız daha yüksektir . BRCA1 ve BRCA2 mutasyonlarını miras alan aile üyeleri genellikle aynı mutasyonu paylaşır. Aile üyelerinizden birinde bilinen bir BRCA1 veya BRCA2 mutasyonu varsa, genetik test yaptıran diğer aile üyeleri bu mutasyon için kontrol edilmelidir.

BRCA1 , BRCA2 veya meme ve yumurtalık kanseri ile ilgili başka bir mutasyona sahip olabileceğinizden endişeleniyorsanız , ilk adım ailenizin meme ve yumurtalık kanseri geçmişini toplamak ve bu bilgileri doktorunuzla paylaşmaktır.

 

Meme kanseri ve meme kanseri gen testleri hakkında ayrıntıl bilgi almak için Evde Bakım Ankara ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

0312 9229842

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?