evde lavman nasıl yapılır

Evde Lavman Nasıl Yapılır  Yapılır?

Bir lavman bir hazırlık dahil çeşitli durumlarda kullanılabilir yararlı bir araçtır Kolonoskopi , Sigmoidoskopi , ameliyat veya tedavi için kabızlık için uygulanabilir.. Lavman, hemşire gibi bir sağlık mesleği mensubu tarafından verilebilir veya evde yapılabilir. Evde Hemşire hizmetlerimiz için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Kolonoskopi için hazırlanırken, doktor testten önce rektumda ve kolonun alt ucunda kalıntı olmadığından emin olmak için bir lavman yapılmasını önerebilir.

Lavman yapılırken, dikkatli bir şekilde lavman solüsyonunun ucu, rektumdan sokulur, ve sıvı yavaş yavaş verilir. Aşırı hızlı sıvının boşaltılması ya da çok hızlı hareketler ile rektum ve kolon zara görebilir.

Bununla birlikte, kolon veya rektumdaki anormal distansiyon, daha ciddi semptomlar ortaya çıkana kadar hemen fark edilemeyen bir durum olan bağırsak delinmesine neden olabilir.

Ayrıca, rektuma aşırı sıcak sıvılar yerleştirmekten kaçının. Bazı insanlar bunu yatıştırıcı bulurken, bağırsaklarınız normal vücut ısısı dışında hiçbir şeye alışkın değildir. Aynısı, bağırsakların büzülerek ve sıvıyı hemen dışarı atarak tepki verebileceği buzlu soğuk sıvılar için de geçerlidir.

Lavman, devam eden kabızlık tedavisi için tasarlanmamıştır. Bunu yapmak , bağırsaklara zararlı bakteriler girmesine neden olabilir . Yani lavmanı sürekli kabızlık tedavisi için kullanmak uygun değildir. Sert dışkı var ise bunu çıkarmak için kabızlık tedavisine yardımcı olmak amacı ile, ser-  taş gibi dışkıyı çıkartmak için kullanılabilir

Lavman – Enema İçin Kontrendikasyonlar

Bir lavman için kontrendikasyonlar, bir tümör, rektal prolapsus , akut koroner sendrom veya bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği herhangi bir durumdan kaynaklanan bir rektal tıkanıklığı (gelişmiş HIV veya kanser kemoterapisi gibi) içerir.

lavman yapma pozisyonu

Lavman Uygulama Talimatları

Lavman nasıl yapılır talimatlarına bakalım. Lavman yapmak için gereken şeyler arasında lavman seti, havlular ve uzanacak bir yer  gereklidir. İş veya okul için evden çıkma konusunda herhangi bir stres olmadığından emin olmak için lavman sonrası birkaç saat için net bir programın olması da iyidir.

 1. Lavman seti için doktorunuzun belirli bir marka veya tür için önerisi olabilir. Ayrıca, yağlamaya ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız biraz vazelin satın alın.
 2. Yere, tercihen banyoya biraz havlu koyun. Destek olarak kullanmak için havlulardan birini toplayın. Diğer havluları ve el bezlerini elinizin altında tutun.
 3. Lavmanın önerilen süre boyunca kullanıldığından emin olmak için görüş alanında bir saat veya zamanlayıcı bulundurun.
 4. Lavman ürününün ucundaki kapağı çıkarın.
 5. Gerekirse, lavmanın yerleştirilmesini kolaylaştırmak için anüse biraz vazelin sürün.
 6. Sağ diz bükülmüş olarak sol tarafınızda yere yatın, sarılı havluyu desteklemek için sağ dizinizin altına yerleştirin.
 7. Sağ elinizi kullanarak lavman başlığının ucunu nazikçe rektuma yerleştirin. Bu rahatsız edici olabilir ancak ağrıya neden olmamalıdır. Ağrı olursa durun ve doktorunuzu arayın.
 8. Yerleştirdikten sonra, sıvıyı rektuma itmek için lavman kabını sıkmaya başlayın. Tüm içeriği kabın altından yukarıya doğru sıkarak boşaltmaya çalışın.
 9. Memeyi yavaşça geri çekin.
 10. Banyoya gitmeden önce önerilen süre kadar bekleyin.
 11. Ayrılan sürenin sonunda bağırsakları tuvalete boşaltın.
 12. Birkaç kez daha tuvalete gitmeniz gerekebileceğinden sonraki 30 ila 60 dakika boyunca tuvalete yakın kalın.

lavman nasıl yapılır

Evde Bakım Ankara’dan Bir Uyarı

Her zaman bir doktor tarafından önerilen bir lavman kitini kullanın ve bir lavmanı tamamlayamazsanız veya şiddetli rahatsızlık veya ağrı varsa doktorunuzu arayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?