Kronik Hastalık Bakımı

Bakıma Nerede İhtiyacınız Var? Ankara'da evinizde bakım sağlayabiliriz

evde hasta bakimi

Kronik Hasta Bakımı Ankara

Evdebakimankara olarak Ankara’da kronik hasta bakımı konularında uzman hemşire, hasta bakıcı hizmetlerimiz ile yanınızdayız.

KRONİK HASTALIK BAKIMI

Kronik hastalıklar genellikle, çok çesitli risk faktörleri  içeren, nedenleri belli olmayan ve uzun süre devam edecek olan durumlardır. Bu hastalıklarda tam iyileşme  genellikle sağlanamaz ve daha çok  orta yaşta baslayıp  ömür boyu sürer.  Hasta zaman zaman kendini daha iyi hissedip iyileştiğini düşünse de bir süre sonra yeniden hasta hisseder. Hastanın periyodik tıbbi bakımları olmalıdır, belli aralıklarla kontrolleri yapılmalıdır. Yaşam boyu devam edeceği için ilerleyen dönemlerde hayat kalitesinde azalmaya neden olur.

Kronik hastalık hangi vücut sisteminde gerçekleştiyse, ilgili organ ve dokuların tam fonksiyon gösterememesi nedeniyle bir takım belirti ve bulgular ortaya çıkar. Bunlara ek olarak , uzun süreli semptom (hastalığa bağlı şikayet), tedavi (genelde çok sayıda ilaç kullanırlar) ve tedavi ve kontrol amaçlı gidilen hastanedeki sürenin  uzun  olması nedeniyle ağrı, halsizlik ve duygu durum bozuklukları gibi ek belirtiler, kişinin gündelik yaşamının parçası haline gelir. İş yapabilme kabiliyetinde azalma gelişir. Zaman içerisinde kişide psikososyal bozuklukların ortaya çıkar. Üzüntü, öfke, çaresizlik, öz güven kaybı, başkalarına bağımlı olma endişesi ve depresyon, kronik hastalıklara eşlik eden psikolojik belirtiler sık görülür.

Kronik hastalıklar nelerdir?

Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), birtakım hastalıkları kronik hastalık tanımı içerisinde değerlendirmiştir, bu hastalıkların en sık görülenleri:

-Kalp ve damar hastalıkları

– Bazı kanser türleri

-Şeker hastalığı (Diyabet)

-Obezite

– Eklem iltihabı (Artrit) gibi romatolojik hastalıklar

– Kronik solunum yolu hastalıkları (KOAH ve astım)

-Kronik karaciğer hastalıkları (siroz gibi)

-Kronik böbrek hastalıkları (böbrek yetmezliği)

EVDE BAKIM:Kronik hastalıklarda izlem hastalığın ilerlemesini kontrol etmek ve komplikasyon gelişimini önlemek açısından önemlidir. Bu bireyler hastalığın ilerleyen dönemlerinde, günlük yaşam aktivitelerinin büyük çoğunluğunda yardıma gereksinim duyabilir ve hatta  bağımlı hale gelebilir. Kronik hastalığı olan bireylerde hastalığın derecesine, semptomlara ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılık düzeyine göre evde bakım planlanmalıdır. Profesyonel eğitim almış personel tarafından verilen bakımda, hastalığın takibi için önemli olan veriler daha sağlıklı toplanır. Bunun önemi kan basıncı  ve kan şekeri ölçümü, solunumun değerlendirilmesi gibi verilerin hastalık takibinde önemli ve tedaviyi yönlendiren durumlar olmasıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerdeki  günlük yaşam aktivitelerine yardım için duyulan ihtiyaç halinde  profesyonel bakıcılar bu açıdan da destek verecektir.

Kronik hasta bakımı Ankara için bizi arayın!

Ankara’da kronik hasta evde bakım hizmeti için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?