Hastanede Refakatçı Hemşirelik Hizmetleri

Bakıma Nerede İhtiyacınız Var? Ankara'da evinizde bakım sağlayabiliriz

Hasta Refakatçisi ankara

Hasta Refakatçi Hemşirelik  

Hasta Refakatçisi

Ailemizden birinin veya yakınlarımızın herhangi bir hastalık nedeniyle hastanede veya evde yatılı olarak kalmalarını  gerektiren  durumlarda, hastanın yanında  kendi sorumluluklarını bilen , kendisinin ve hastanın sağlığını koruyabilen bir hasta refakatçisi  olması  doktor , hemşire ve hasta bakıcılar ile iletişimde bulunulması ve hastanın  şahsi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından önemli bir durumdur.

Hasta yakınlarının içinde bulunduğu şartlar  hasta refakatçisi olmalarına engel olabilir. Bu durumda hasta refakatçisi hizmeti almak hastanın ihtiyaçlarının karşılanması ve uzman personellerin hastanın yanında bulunması açısından hasta yakınlarının tercih ettiği bir durumdur.

Hasta bakımı zor bir iştir ve deneyim sahibi profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Birçok firma  cinsiyete göre hastaların kendini rahat hissedebilmesi adına hasta refakatçisi görevlendirmektedir(kadın hastalar için kadın hasta refakatçisi, erkek hastalar için erkek hasta refakatçisi). İşinde uzman olan bu hasta refakatçisi personel  eğitimlidir, mesleğin getirdiği işleri yapabilecek fiziksel, ruhsal ve zihinsel  özelliklere sahiptir, bulaşıcı hastalıkları bulunmamaktadır, hastane kurallarını ve hasta refakatinde yapılması gerekenleri  tam olarak bilmektedir.

Hasta Refakatçisi Görevleri Nelerdir?

 1. Hasta bireyin her türlü şahsi bakımı ile  gündelik  temel ihtiyaçlarının yerine getirilmesi (vücut temizliği/banyo yaptırılması, yemek yemesi, tuvalet ihtiyacının giderilmesi vb.).
 2. Hasta bireyin hastalığına göre tutum sergilenmesi.
 3. Hasta kişinin ilaçlarının zamanında verilmesi.
 4. Hasta kişinin yürümesine eşlik edilmesi ve sohbet edilmesi.
 5. Hasta kişinin beden egzersizinin doğru ve önerilen şekilde yaptırılması.
 6. Hasta kişinin bulunduğu odanın havalandırılması ve yatağın temizliğinin yapılması.
 7. Hasta kişinin bulunduğu alanda güvenlik tedbirleri alınmasının sağlanması.
 8. Hasta kişinin genel durumunda değişiklik olduğunda (solunum bozukluğu, uykudan uyanmama, aşırı terleme, titreme gibi) hemşire ve doktora haber verilmesi.
 9. Hastaya evde refakat ediliyorsa beklenmedik durumlarda ambulans çağırılması ve hastanın aile bireylerine ve doktoruna/hemşiresine haber verilmesi.
 10. Hasta kişiye rahatlatıcı masajlar yapılması.
 11. Hastanın varsa yaralarına bakım ve pansuman yapılması.
 12. Hastanın ailesi ve yakınları ile sürekli irtibat halinde olunması ve hastanın durumu hakkında bilgi verilmesi gibi hizmetler hasta refakatçisi görevleri arasındadır.

Parkinson hasta bakımı için bizi arayın!

Ankara’da Parkinson hastası evde bakım hizmeti için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?