Evde Damar Yolundan Beslenme – Parenteral Nütrisyon

parenteral nütrisyon

Evde Damar Yolundan Beslenme – Parenteral Nütrisyon

Parenteral Beslenme

Ağızdan veya enteral beslenme ile beslenme ve / veya su ve elektrolit dengesinin düzeltilemediği ve PN’nin evde uygulanabilir olduğu akut veya kronik bağırsak yetmezliği olan hastalarda evde parenteral beslenme  gereklidir (Messing B et al in Intestinal Failure 2001). HPN ilk olarak 1970 yılında  tanımlanırken, her yıl evde binlerce hasta evde damardan nütrisyon desteği tedavisi almaya devam edilmektedir.

Damar Yolu ile Beslenme Neden Başlanır?

PN başlama nedenleri arasında kısa, sızıntı yapan (perfore), tıkalı veya işlevsiz bir bağırsak veya yaygın ince bağırsak mukozal hastalığı bulunur. Bazen enteral erişimin olmamasından veya başarısız enteral beslenmeden sonra olabilir.  Entereal beslenmeyi durdurma düşüncesi, oral / enteral alım yeniden başlatıldığında, bir problem çözüldüğünde (örn. Tıkanma veya enterokutanöz fistül) veya bağırsak adapte olduğunda (örn. Kolon devamlılığı sağlandıktan sonra) veya artık hastalarda olmadığında olabilir.

Damar Yolundan Beslenmenin Amaçları Nelerdir?

Damar yolundan beslenmenin amaçları arasında yetersiz beslenme ve / veya dehidrasyonun önlenmesi veya tedavi edilmesi, hastanın ameliyata uygun hale gelmesine yardımcı olma, ishal / kusmanın azaltılması, oral / enteral beslenmenin neden olduğu karın ağrısının azaltılması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi yer alır.

Damar yolu nütrisyonu alan bir hasta veya ailesi veya bakıcıları, PN’de hasta evde iken / öncesinde öğrenecek çok şey vardır. Asepsi – enfeksyondan korunma -prensipleri, temel bağırsak ve vasküler anatomi ve PN’nin komplikasyonları ve altta yatan hastalıkları hakkında bilgi edinmeleri gerekir.

parenteral nütrisyon

Parenteral Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

El yıkama, steril teknikler, bir yemi bağlama ve ayırma, bir pansuman değiştirme, bir hattın yıkama ve bir pompayı yönetme becerilerini öğrenmeleri gerekir. Bunu kişisel olarak yapmak için, fiziksel olarak uygun olmaları (pompa ve torbaları kaldırmak için), iyi bir el becerisi ve görüş ile olmaları gerekir.

Psikolojik olarak motive edilmeleri ve uygun bir ev ortamında PN’yi yönetmeleri gerekir. Banyo yapmak, duş almak, yüzmek, spor yapmak ve seyahat etmek gibi yaşam tarzı olaylarına nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenmeleri gerekebilir. PN’ye ek olarak yara / stoma yönetimi ile de baş etmek zorunda kalabilirler.

Evde Bakım Ankara olarak, evde parenteral beslenme, evde hemşire, evde ameliyat sonrası hasta bakımı  konularında ihtiyaçlarınız için yanınızdayız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?