Beynimiz Aktif Tutmanın 5 Yolu

beynin aktif olmanın faydaları

Beynimiz Aktif Tutmanın 5 Yolu

Yaşlandıkça vücudunuzdaki ve beyninizdeki değişiklikler normaldir. Bununla birlikte, hafızadaki herhangi bir düşüşü yavaşlatmak ve Alzheimer hastalığı veya diğer demansları geliştirme riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Hastalarımıza önem sırasına göre önerdiğim beş şey:

1. Düzenli egzersiz yapın.

Hastalarıma ilk söylediğim şey egzersiz yapmaya devam etmeleri. Egzersizin bilinen birçok faydası vardır ve düzenli fiziksel aktivitenin beyne fayda sağladığı görülmektedir. Birden fazla araştırma çalışması, fiziksel olarak aktif olan kişilerin zihinsel işlevlerinde bir düşüş yaşama olasılığının daha düşük olduğunu ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Bu faydaların egzersiz sırasında beyninize artan kan akışının bir sonucu olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, yaşlanma sırasında beyin  bağlantılarında meydana gelen doğal azalmanın bir kısmına karşı koyma eğilimindedir, bu da bazı sorunları tersine çevirir.

Haftada birkaç kez 30-60 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Kalp atış hızınızı artıran yürüme, yüzme, tenis oynama veya herhangi bir orta derecede aerobik aktivite yapabilirsiniz.

yaşlılarda spor yapma beyni genç tutar

2. Bol bol  uyuyun.

Uyku, beyin sağlığınızda önemli bir rol oynar. Uykunun beyninizdeki anormal proteinleri temizlemeye yardımcı olduğu ve anıları pekiştirerek genel hafızanızı ve beyin sağlığınızı artıran bazı teoriler vardır.

İki veya üç saatlik artışlarla bölünmüş uyku yerine, her gece arka arkaya yedi ila sekiz saat uyumaya çalışmanız önemlidir. Ardışık uyku, beyninize anılarınızı etkin bir şekilde pekiştirmesi ve depolaması için zaman verir. Uyku apnesi beyninizin sağlığı için zararlıdır ve arka arkaya saatlerce uyumakta zorlanmanızın nedeni olabilir. Siz veya bir aile üyesi uyku apneniz olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

3. Akdeniz diyeti uygulayın

Diyetiniz beyin sağlığınızda büyük rol oynar. Hastalarıma bitki bazlı gıdaları, kepekli tahılları, balıkları ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları vurgulayan bir Akdeniz diyetini uygulamalarını tavsiye ederim. Tipik bir Amerikan diyetinden çok daha az kırmızı et ve tuz içerir.

Araştırmalar, Akdeniz diyetini yakından takip eden kişilerin, diyete uymayanlara göre Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Diyetin hangi bölümlerinin beyin fonksiyonunuz üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, sızma zeytinyağında ve diğer sağlıklı yağlarda bulunan omega yağ asitlerinin, hücrelerinizin doğru çalışması için hayati önem taşıdığını, koroner arter hastalığı riskinizi azalttığı ve yaşlı yetişkinlerde zihinsel odaklanmayı ve yavaş bilişsel gerilemeyi artırdığını biliyoruz.

4. Zihinsel olarak aktif kalın.

Beyniniz bir kasa benzer – onu kullanmanız gerekir kullanmazsanız kaybedersiniz. Beyninizi formda tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var, örneğin bulmaca veya Sudoku yapmak, okumak, kart oynamak veya bir yapboz yapmak gibi. Beyninizi çapraz çalıştırmayı düşünün. Bu nedenle etkinliği artırmak için farklı aktiviteler ekleyin.

Bugün mevcut olan ücretli beyin eğitimi programlarının hiçbirini önermiyorum. Bu programlar genellikle günlük yaşamda yararlı olmayan ezberleme becerilerini tutamayacakları veya bunlara odaklanamayacakları sözler verir. Beyniniz, okuyarak veya bulmacalarla kendinize meydan okuyarak bir egzersiz kadar iyi olabilir. Son olarak, çok fazla televizyon izlemeyin, çünkü bu pasif bir faaliyettir ve beyninizi uyarmak için çok az şey yapar.

sosyalleşme zekayı arttırıyor

5. Sosyal olarak ilgilenmeye devam edin.

Sosyal etkileşim , her ikisi de hafıza kaybına katkıda bulunabilecek depresyon ve stresi önlemeye yardımcı olur . Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla ve diğerleriyle bağlantı kurma fırsatlarını arayın , özellikle de yalnız yaşıyorsanız. Yalnızlığın beyin zayıflamasına – atrofisine bağlayan araştırmalar var, bu nedenle sosyal olarak aktif kalmak zıt etkiye sahip olabilir, yani bağlantılarının sayı ve kalitesini arttırabilir  ve beyninizin sağlığını güçlendirebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?