Edinilmiş Beyin Hasarı Desteği

Bakıma Nerede İhtiyacınız Var? Ankara'da evinizde bakım sağlayabiliriz

beyin-hasarı-darken

Ankara felç hastası , beyin hasarı hastalığı, sorunları olan hastanız var ve bu  konuda evde bakım hizmeti almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.
Beyin yaralanmaları tüm aileleri kargaşaya atabilir. Sonrası, sevdiklerinin yanı sıra onları sürdürenler için inanılmaz derecede stresli bir dönemdir. Etkilenen birçok insan gece gündüz beyin hasarı desteğine ihtiyaç duyuyor.

EDİNİLMİŞ BEYİN HASARI (TRAVMA)DESTEĞİ

Her yıl bir buçuk milyondan fazla insan travmatik beyin hasarına maruz kalır. Bunlardan 800 000 kadarı ayaktan tedavi edilirken, yaklaşık  270 000 tanesi hastaneye yatış ve hatta yoğun bakım ihtiyacı gerektirir. Ağır travmatik beyin hasarı her yıl ortalama 52 000 ölüm ve 80 000 kalıcı ciddi nörolojik bozukluk vakasına sebep olur.

Beyne alınan darbeler ve sarsıntılar genellikle beklenmedik bir anda ve araba kazası, düşme, spor ya da dövüşmek gibi bir şiddetli bir deneyiminden sonra gerçekleşir.

Travma sonrası en sık görülen belirtiler baş ağrısı, bilinç bozukluğu, kafa karışıklığı, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu, sese ve ışığa maruz kalamama, konuşma bozukluğu, felç, nöbet, davranış ve kişilik değişiklikleridir..  Ciddi travmatik beyin hasarı durumlarında belirtiler daha yoğun olur.  Bilinç kaybı yaşandıysa bu, saatlerce, günlerce ya da sınırsız süre devam edebilir.

Beynin etkilenme durumuna göre bu belirtilerden biri yada birçoğu aynı anda görülebilir. Hafif ya da ciddi, beyinin maruz kaldığı hasarın sonuçlarıdır. Bunlar oluşur çünkü, darbe veya sarsıntı beyinde geçici hücre zedelenmesine veya daha ciddi vakalarda, ezilme veya kanama gibi olaylar ile kalıcı nöron ölümü ve/veya doku kaybına sebep olmuştur. Bu nedenle hasar hafiften ağıra çeşitlilik gösterir ve beynin herhangi bir bölgesinde oluşabilir.

Şiddet derecesini belirlemek için Glasgow Koma Ölçeği denilen bir test kullanılır. Skala, vakaları hafif, orta ve ciddi olarak sınıflandırır.

Hafif vakalarda beyin sarsıntısı vardır ama nörolojik iyileşme tamdır. Hafif hastalar ilerleyen dönemlerde hafıza ve konsantrasyon güçlükleri yaşayabilir.  Orta derecede etkilenen vakalarda hasta aşırı halsiz ve ciddi vakalarda koma halinde olur.

Hastanede ve hatta yoğun bakım ünitesinde  alınan uygun tedavi sonrası hasta taburcu edildiğinde, evde birtakım zorluklar görülebilmektedir. Orta ve ciddi derecede etkilenen hastalarda yukarıda sayılan belirtilerden felç, konuşma bozukluğu, kafa karışıklığı, davranış ve kişilik değişiklikleri sık görülür. Hasta yatağa bağımlı olup sürekli bir bakıcıya ihtiyaç duyabilir.

Özellikle belirgin beyin hasarlarında olmak üzere sıklıkla rehabilitasyona ihtiyaç duyulur. Bu ekibe nöropsikoloji, rehabilite edici tıp, dil ve konuşma terapisti ve hatta psikiyatrist katılabilir.

EVDE BAKIM: Özellikle hastanın yatağa bağımlı olup bağımsız hareket edemediği durumlarda evde bakım hem hastaya hem de aile içi destek veren kişiye yardımcı olacaktır. Hastanın çevresinde eğitimli ve deneyimli hastabakıcı ve hemşirelerin bulunması bakım kalitesini artıracak, uygulanacak fizyoterapi ve gerekli diğer rehabilitasyon yöntemleri ile hastanın iyileşme süreci hızlanacak,  evinden çıkmadan gerekli tıbbi yardıma ulaşacaktır.

Evde beyin hasarı olan hasta bakımı için bizi arayın!

Ankara’da Beyin Hasarı hastası evde bakım hizmeti için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?