Alzheimer Hastalığını Anlamak

bunama hastaligi evde bakim

Alzheimer Hastalığını Anlamak

Yaşlandıkça, ara sıra unutkanlık ve hatta biraz kafa karışıklığı yaşamak normaldir. Ancak düşünme, akıl yürütme ve hatırlama ile ilgili tutarlı sorunlarınız olmaya başladığınızda, bu demans olarak bilinen daha ciddi bir durumun işareti olabilir. İyi haber şu ki, hafızadaki küçük hatalar tipik olarak bunamanın göstergesi değildir.

Demansın en yaygın nedeni, beyin hücrelerinin işlevinin azaldığı bir durum olan Alzheimer hastalığıdır.

Alzheimer Hastalığı İşaretler Neler?

 Alzheimer hastalığı genellikle hafif bilişsel bozukluk olarak başlar ve yavaş yavaş ilerleyerek ciddi fonksiyonel zorluklara dönüşür. Alzheimer için bazı uyarı işaretleri şunları içerir:

1. Hafıza kaybı. Bu, Alzheimer hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Alzheimer hastaları genellikle:

 • Yakın zamanda öğrenilen bilgileri unutur
 • Randevuları veya etkinlikleri kaçırır ve daha sonra hatırlamaz
 • Eşyaları yanlış yerleştirir ve garip yerlere yerleştirir
 • Sonunda tanıdık insanların ve nesnelerin adlarını unutur
 • Zaman ve yer konusunda kafa karışıklığı yaşar

2. Akıl yürütme ve düşünme ile ilgili sorunlar. Alzheimer’lı bireyler genellikle sayılarla çalışmayı, mali durumlarını dengelemeyi veya soyut düşünmeyi giderek zorlaşır.

3. Davranıştaki değişiklikler. Hastalığın seyri boyunca beyindeki değişiklikler nedeniyle, Alzheimer, aşağıdakiler dahil olmak üzere davranış ve kişilik değişikliklerine neden olabilir:

 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Kaygı ve depresyon
 • Saldırganlık ve sinirlilik
 • Korku ve paranoya

4. Zaman duygusu kaybı. Alzheimer hastaları günü, ayı veya yılı unutabilir. Ayrıca çevrelerini yanlış yorumlamaya başlayabilir ve nerede oldukları ve neden oldukları konusunda kafaları karışabilir.

5. İletişimde sorun. Alzheimer’dan muzdarip olanlar, bir nesnenin doğru adını hatırlamakta zorluk yaşayabilir. Örneğin, bir kürek için “kepçe” diyebilirler.

6. Rutin aktiviteleri gerçekleştirmede güçlük. Alzheimer ilerledikçe bireyler, iyi bilinen bir tarifi takip etmek gibi basit, alışılmış faaliyetleri tamamlamayı zor bulabilir.

Önceden listelenen semptomlardan herhangi birini kendinizde veya sevdiklerinizde fark ederseniz, sağlık uzmanınızla bir randevu ayarlamak önemlidir.

yaşlılarda bunama

 

Alzheimer hastalığı önlenebilir mi?

 Alzheimer hastalığını önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar belirli yaşam tarzlarının daha düşük demans riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 • Düzenli egzersiz. Aktif kalmak, genel sağlığa katkıda bulunurken bilişsel işlevi iyileştirebilir.
 • Sağlıklı beslenme. Minimum doymuş yağ ve şeker içeren meyveler, sebzeler, tam tahıllar, fasulye ve yağsız proteinden oluşan bir diyet beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
 • Beyin uyarımı. Sosyal ve entelektüel olarak dahil olmak, zihinsel işlevi ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyebilir. Beyninizi okuma veya bulmacaları tamamlama gibi zorlu etkinliklere dahil edin, bilişsel aktivitenizi arttırın.

Alzheimer hastalığının tedavisi nedir? Alzheimer’ın ilerlemesini geçici olarak yavaşlatmak için kullanılan birkaç ilaç vardır, ancak henüz uzun vadeli semptom stabilizasyonu için kanıtlanmış bir tedavi yoktur.

Başlıca risk faktörleri nelerdir? Alzheimer hastalığı hakkında hala öğrenilecek çok şey var. Alzheimer ile bağlantılı bazı risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaş. Bu, açık ara en büyük risk faktörüdür. Araştırmalar, Alzheimer geliştirme olasılığının 65 yaşından sonra her beş yılda bir ikiye katlandığını belirtiyor.
 • Genetik. Alzheimer genellikle ailelerden geçer. Bilim adamları, hastalık riskini artıran üç nadir gen mutasyonu keşfettiler.
 • Kafa travması. Ciddi veya tekrarlayan kafa travması ile gelecekteki Alzheimer hastalığı geliştirme riski arasında potansiyel bir bağlantı vardır.
 • Vasküler risk faktörleri. Alzheimer hastalığının, yüksek tansiyon ve kolesterol, diyabet, kalp hastalığı, felç, sigara ve obstrüktif uyku apnesi gibi yetersiz şekilde çalışan kalp damar sistemi risk faktörleriyle güçlü bir ilişkisi vardır.

Herhangi bir kaygı veya semptom hakkında sağlık uzmanınızla açık bir diyalog kurarak, bu hastalığın sunduğu zorlukları en iyi şekilde ele alacak bilgi ve araçlara sahip olacaksınız. Konuyla ilgili Evde Bakım Hizmeti almak için bizi arayabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Yollayınız
Evde Bakım Ankara İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?